Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.02.2010 00:22 - Италианското издание "Осерваторио Балкани": Без връзките на Симеон Сакскобурготски България и Румъния нямаше да станат членове на ЕС
Автор: meto76 Категория: Политика   
Прочетен: 1196 Коментари: 0 Гласове:
1



София и Букурещ - прилики и разлики 24.02.2010 13:05 България и Румъния все още са разделяни от остарели стереотипи, пише италианското издание "Осерваторио Балкани" под заглавие "Мост, който разделя"   image През 2007 г. беше направена първа копка на Дунав мост 2, свързващ двата бряга на реката между Видин и Калафат Създадоха България и Румъния, които се присъединиха заедно към ЕС през 2007 г., все още са разделяни от остарели стереотипи, а връзките между Букурещ и София не само не са задоволителни, но на практика липсват.

Това пише в анализ, озаглавен "
Мост, който разделя", италианското издание "Осерваторио Балкани". Ето какво се казва още в статията:

"България и Румъния имат обща история и срещат някои сходни пречки в откриването на правилния път, за да настигнат онези страни, които са давани като пример в новото европейско семейство.

В края на януари, по време на официалното си посещение в Германия, българският премиер Бойко Борисов открито призна, че през 2007 г. страната му не е била готова да се присъедини към ЕС. Румънските политици също говорят сега за
неподготвеността на Румъния преди три години.

Борисов помоли германската си колежка Ангела Меркел да не сравнява страната му със съседите й, когато става въпрос за влизане в еврозоната, като ясно намекна за сериозните икономически проблеми на Румъния през миналата година.

От своя страна румънският икономист Илие Шербанеску заяви, че по отношение на еврото България не превъзхожда Румъния в нито една категория.
По думите му българските власти не могат да се похвалят с икономически постижения, тъй като след кризата през 1997 г. и установяването на валутен борд, "всички икономически решения, засягащи България, се вземат от десетима банкери в Цюрих".

Сред общите проблеми на двете страни,

който Западна Европа забелязва, са политическата и икономическа некомпетентност, нехайството към сериозните обществени проблеми, нежеланието за прилагане на ключови реформи, както и широкоразпространената
корупция.

В случая на България има още един "бонус":
организираната престъпност. Все пак обаче би било глупаво да твърдим, че в Румъния няма.

Европейските доклади не я подчертават като проблем, защото Букурещ, за разлика от София, не напомня на гангстерския рай от 30-те години - Чикаго.

В първата половина на десетилетието Румъния изглежда тази, която дърпа България назад в предприсъединителния процес. Румъния тогава все още се възстановява от тежък икономически колапс, а България вече е преживяла своя оздравителен процес след финансовия и политически срив през 1996 г.

Без методите на преговори и контактите на Симеон Сакскобургготски не само България, но и Румъния нямаше да завърши успешно преговорите за присъединяване към ЕС."

Изданието напомня и за случая от ноември 2004 г, когато румънският журналист
Джордже Бухнич бе арестуван от българските власти на Дунав-мост за това, че снимал със скрита камера контрабандна дейност в безмитен магазин.

Вместо напредък на похвални инициативи, като строежа на втори мост

на река Дунав, който да засили и заздрави българско-румънското бизнес сътрудничество, таксите, прилагани на единствения съществуващ мост, отново нажежиха отношенията, подчертава то по повод желанието на румънските власти в Гюргево да запазят "антиевропейските" транзитни такси.

Румънските власти демонстрираха параноята си от времето на Секуритате, като арестуваха българския финансов съветник
Стамен Станчев за икономически шпионаж през 2006 г., а по-късно задържаха Петър Зикулов за военен шпионаж и продажба на военни тайни, припомня още италианското издание.

То коментира и решението на Румънската православна църква през пролетта на 2009 г. "да ограничи духовната независимост на българите, живеещи в Румъния, като ги лиши от своя собствена църква със служби на собствения им език и от собствен свещенослужител".

Корените на конфликта между България и Румъния се простират далеч назад в историята - до Крайовската спогодба, Балканските войни или заместването на кирилицата в Румъния с азбука, отразяваща "латинския произход" на румънците, припомня "Осерваторио Балкани".

Въпреки сухопътната граница, връзката между двете страни се символизира от стоманен мост (наричан някога "Моста на братството") над Дунав, изграден през 50-те години с помощта на съветски техници, изпратени от Сталин.

Това е още един стереотип от времето на комунистическата епоха, който отчаяно се нуждае от детрониране, заключава изданието.


http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2796511   още по темата image "Файненшъл таймс": ЕС вдига летвата пред новите заради България и Румъния image 13 | image12468 В ЕС най-много са проститутките от Румъния и България image 15 | image6133 Безработни британци недоволстват от българи и румънци image 15 | image28893

 


Тагове:   румъния,   членове,


Гласувай:
1


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14620495
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930