Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.03.2010 21:39 - "Муудис" и "Фич" : българската банкова система е изправена пред сериозни проблеми
Автор: meto76 Категория: Новини   
Прочетен: 2591 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 08.03.2010 21:40


"Муудис" даде негативна перспектива на банковия сектор image От Валентина Илиева Всички статии на автора Последна промяна в 19:41 на 08 мар 2010, 165 прочитания, 1 коментар  
 
Основно притеснение е покачването на кредитния риск

Перспективата пред банковия сектор в България е негативна, се казва в последния преглед за състоянието на сектора у нас на международната рейтингова агенция "Муудис" (Moody"s). Основната причина е неблагоприятното влияние на рецесията в страната върху качеството на кредитите и печалбата на банките, посочват оттам.

Негативната оценка на "Муудис" изразява виждането на агенцията за сектора през следващите 12-18 месеца, а не бъдещата възможност за повишаване или понижаване на рейтинга, пише в доклада.

"След няколко години на силен икономически растеж българската икономика беше засегната от глобалната икономическа и финансова криза и влезе в рецесия през 2009 г. От края на 2008 г. започна забавяне на кредитната активност главно в резултат от слабото търсене на кредити, възприетите по-предпазливи практики в кредитирането от банките и по-трудните финансови условия както на вътрешния, така и на международните пазари", посочва Елена Панайоту, анализатор в "Муудис" и автор на доклада.

Рязкото влошаване на българската икономика се отразява върху състоянието на банковата система през 2009 г., посочва агенцията. Очакванията й са, че негативните процеси - свидетелство за които са влошаването на  качеството на активите и възможността за генериране на печалба, ще продължат през следващите 12-18 месеца.

Банковата система остава печеливша и със силни капиталови буфери, натрупани по време на добрите икономически условия и в резултат от благоразумната регулация, възприета от БНБ, пише още в доклада. Така най-големите банки и тези с най-високо ниво на капиталова адекватност имат много капитал и висок капацитет за абсорбиране на загуби, обяснява Панайоту.

Въпреки това необслужваните заеми в системата растат с много голяма скорост през 2009 г., което се отразява върху нарастване на провизиите и редуциране на доходността за повечето банки, пише в доклада. Въпреки че чуждите банки майки очакват да запазят присъствието си на българския пазар, тяхната подкрепа вероятно ще бъде ограничена през 2010 г. заради трудностите в собствените им пазари.

Що се отнася до доходността, от една страна, от "Муудис" очакват годишният доход да бъде засегнат от ниския растеж на бизнеса въпреки добрите нива на лихвен марж, а доходът на банките ще продължи да търпи влиянието на растящите разходи за провизии.

От друга страна, агенцията очаква мениджмънтът да рационализира банковите операции и по този начин да облекчи напрежението върху печалбите.
Основно притеснение е значителното покачване на кредитния риск в  банките през 2009 г., като "Муудис" вижда концентрация на кредитен риск в някои портфейли от банкови заеми особено при нарастващи загуби от кредити в случай на корпоративни фалити.

"Фич" били най-скъпи

Основният признак, по който Министерството на финансите е взело решение за прекратяване на споразумението с агенция "Фич", е бил размерът на годишното възнаграждение, става ясно от официално съобщение на МФ. В края на миналата и началото на тази година в министерството е направен "обстоен преглед" на взаимоотношенията с отделните рейтингови агенции, с които България има сключени споразумения. В периода 2004-2005 г. са сключени договори със Standard&Poors, Moody"s, Fitch и JCRA (Японска агенция за кредитен рейтинг). Средствата, необходими за изплащане на таксите за присъждане на държавни рейтинги, се предвиждат и обезпечават от държавния бюджет за съответната година.

http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/08/870050_muudis_dade_negativna_perspektiva_na_bankoviia_sektor/?ref=rss
Fitch с нови заплахи към България 08.03.2010 14:55

 

Макар България да е страната с най-добри показатели на бюджета в целия ЕС, ние сме изправени пред сериозни рискове заради случващото се в Гърция. Предупреждението е на агенцията Fitch, която миналата седмица ни заплаши с понижение на рейтинга, както и на Capital Economics.

Според анализа около една трета от банковата система у нас е в ръцете на гръцки банки, които са заплашени от ръст в цената на привлечения си капитал. Причината за това са проблемите на Гърция, които предизвикаха тежки мерки за борба с бюджетния дефицит, предава Bloomberg.

“Най-вероятният канал на разпространение на проблемите на Гърция към Централна и Източна Европа е чрез поделенията на гръцките банки“, заяви в началото на миналата седмица ръководителят на поделението за развиващи се пазари на Fitch.

За България има сериозна заплаха и от това, че 10 на сто от износа е насочен към Гърция. Това ни прави най-уязвими при евентуална остра рецесия при южните ни съседи, смятат от Fitch.

Според агенцията проблеми може да се очакват и в Румъния, тъй като 12 на сто от банковата система е притежавана от гърци. В Македония, Сърбия и Албания делът на гръцките банки в системата е между 15 и 25 на сто.

От Bloomberg уточняват, че от 1 февруари страната ни е прекъснала взаимодействието си с Fitch и вече не иска да бъде оценявана от агенцията.

http://www.investor.bg/?cat=5&id=94930




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14616136
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930