
Прочетен: 3563 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 11.03.2007 12:37
Публикуване: 28.11.2006, 16:56

Автор: Димитър Събев
Агенция Xinhua предаде днес от Пекин, че според министъра на труда и социалната сигурност на Китай Тиен Чънг Пинг, градските центрове на страната трябва да създават 13 милиона повече работни места годишно.В идващите няколко години най-малко 24 милиона градски жители ще търсят работа всяка година. Но само 11 милиона нови работни места ще бъдат откривани. Тиен предрича, че десет милиона нови работници от селата ще се струпват в градските зони всяка година.
И затова броят на завършилите университети и колежи, които не могат да си намерят работа всяка година устойчиво нараства. Тиен каза, че през тази година 1.24 милиона университетски възпитаници са нямали работа, когато са завършили следването си.
Сигурността на работното място е повлияна от банкрутирането на някои държавни преприятия. Според Тиен 3.5 милиона държавни служители могат да бъдат уволнени между 2006 и 2008 г. Броят на заетите в държавни предприятия е паднал от 71 милиона през 1998 до едва 40 през 2005 г.
Повечето от безработните градски жители се намират в по-слабо развитите западни и централни части на страната. Най-често те са между 40 и 50 годишни и им липсват технически умения. Едновременно с това много предприятия и заводи са в отчаяна нужда от квалифициран персонал.
Правителството възнамерява да се справи с проблема, като развива трудоемки индустрии като услуги, частен сектор и средни и малки предприятия. Освен това ще се развива професионалното образование, също и учебни класове за безработни, които да им помагат да започнат собствен бизнес.
Предвижда се и промяна на адресната регистрация в Китай, с цел да се осигури свободния поток на трудови ресурси и еднакви услуги по заетостта за градските и селските работници, е казал Тиен.
Само Левски Регистриран на: 26.07.2006, 23:16Пуснато на: 28.11.2006, 23:41
ПРОМЯНАТА НА КРЕПОСТНИЧЕСТВОТО Т.Е. НА АДРЕСНАТА РЕГИСТРАЦИЯ В КИТАЙ ЩЕ ДАДЕ СИЛЕН ТЛАСЪК ЗА СВАЛЯНЕ НА РЕЖИМА.Статистически данни за броят на оттеглилите се от
Китайската Комунистическа Партия и нейни сродни организации на страницата по долу.
http://www.epochtimes-bg.com/9komentara/stats.htm
Ускоряване на преобразуването на държавните предприятия в акционерни
cri
http://bulgarian.cri.cn/61/2007/01/25/1@49750.htm
http://bulgarian.cri.cn/jj/
Просто уровенът на живот в огромна част от провинциите е толкова нисък, че прагът на търпимост към нечовешките условия на труд е доста висок.
Прочее, случващото се в Китай е ужасяващо свидетелство за безскрупулността на множество западни компании, но това е отделна тема, която оставям на левичарите (кой знае защо те не са особено чувствителни към бедите на трудещите се в Русия, Китай Виетнам и прочее "червени тигри").
"Повече частна собственост е равно на повече неравенство, и на по-малко контрол на кампартията.Един богат човек трудно се контролира от партийната машина.Той е независим.Той контролира,а не го контролират"
Това което си написал се посочва от някои политолози като основание за очаквани промени и в политическото управление на Китай.Ще поживеем и ще видим.
А Хобит е един от десните антикапиталисти.Нормално е да пише за "експлоатацията на пролетарията".Какво да правиш,виртуален приятел от едно друго място в НЕТа.:-)))
Но не мога да се съглася, че забогатяването на мнозина е пряк фактор за политическо освобождение - има примери, че едно общество с капиталистическа икономика може и съвсем да не е свободно. Наистина, стабилната средна класа - а съвсем не всяка заможна класа или каста - многократно е била агент на демократизация (обикновено частична, т.е. позволяваща именно на средната класа да гласува:) ).
Тъкмо в Китай аз съвсем не очаквам това да се случи, напротив - очаквам структурирането на разширена олигархия.
Не мога да се съглася, че в Китай няма "експлоатация на работниците", колкото и страшно комунистически да звучи този израз. И не говоря за заплащането, което е свръхмизерно, но явно е по-добро от селския труд.
Говоря за условия на труд, продължителност на работния ден, използване на насилствени методи за увеличаване на производителността и пр. и пр.
Липсват данни пазарът някъде да се справил с подобни проблеми - и в Англия и в Америка се е справила държавата под натиска на общественото мнение и протестите.
И накрая - Nio, аз не съм антикапиталист. Досега много рядко съм бил против конкретно решение, предложено от либерали. Проблемът е по-скоро теоретичен и фразеологичен, явно:)
01.12.2006 21:24
"има примери, че едно общество с капиталистическа икономика може и съвсем да не е свободно" - съгласен съм с това твърдение,но все пак трябва да се отбележи, че едно тоталитарно общество с капиталистическа икономика и частна собственост върху средствата за производство е много по свободно, от едно социалистическо общество и държавна икономика.