Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.10.2008 11:06 - Грузия не се плаши от войната, ще пребори и финансовата криза
Автор: meto76 Категория: Политика   
Прочетен: 1469 Коментари: 1 Гласове:
0



Грузия не се плаши от войната, ще пребори и финансовата криза

21 Октомври 2008

Ричард Ран*  

в. Вашингтон таймс

image Шефът на държавната канцелария на Грузия Каха Бендукидзе. Той твърди, че служителите в централните банки не са в състояние да предсказват развитието на пазара, тъй като не знаят откъде идва финансовата криза. Снимка: Новая газета

Въпреки че преди два месеца беше нападната от страна, 30 пъти по-голяма от нея, Грузия изглежда се справя с международната финансова криза далеч по-добре от САЩ и други големи държави. Въпросът е: защо?

Отговорът е прост: грузинските лидери не са така арогантни, че да се мислят за по-знаещи от пазарите, и следователно разчитат на пазара да реши повечето им проблеми.

Грузия е бедна страна, но през последните четири години е сред държавите с най-висок икономически прираст в света - между 9 и 12 процента годишно. От последното ми посещение в Грузия минаха девет години и през това време са настъпили забележителни промени. Новият икономически университет в Грузия неотдавна беше домакин на среща на Европейската ресурсна банка (обединение на предимно европейски организации за икономическа политика) и именно това ме доведе отново тук.

Откакто се разпадна Съветският съюз, грузинците преживяват бурен период на реформи и развитие, а преди четири години избраха може би най-силно ориентираното към свободния пазар правителство в света. Президентът, министър-председателят и шефът на държавната канцелария са все хора, верни на принципите на свободния пазар, изучавали са трудовете на Ф. А. Хайек и Милтън Фридман и се учат от успехите на Маргарет Тачър и Роналд Рейгън.

Мнозина, в това число бивши високопоставени руски служители, твърдят, че нахлуването на Москва в Грузия е било отчасти мотивирано от желание да се накаже това издигнало се “парвеню”, което навремето е било част от старата империя. Докато Русия се отдалечаваше от демокрацията, Грузия ставаше по-демократична. Русия предприе ренационализация и засилва регулацията, а Грузия започна масова приватизация и дерегулация.

Радикалното реформиране на грузинската икономика по модела на свободния пазар до голяма степен е вдъхновявано и движено от мъж-планина на име Каха Бендукидзе, когото имах удоволствието да срещна за първи път преди няколко години в Русия. Каха, както обикновено го наричат, оглавява държавната канцелария и е много умен и мъдър човек.

Коментирайки международната финансова криза той правилно отбеляза, че докато правителствата продължават да разчитат на централните банки и на значителна регулация на финансовия сектор, а не на свободното банкиране, “периодични финансови кризи ще продължат да тормозят човечеството”. Подобно на Хайек и Фридман, според него е нереалистично да се приема, че служителите в централните банки знаят повече и са в състояние да предсказват развитието на пазара и че финансовите регулатори могат да предотвратят следващата криза, тъй като те едва ли могат да предвидят откъде идва тя.

Грузия е в процес на основна данъчна реформа, намаляване на ставката и минаване към плосък данък, включително премахване на почти всички данъци върху капитала, които са сърцевина на икономиката. Грузинците активно намаляват държавния сектор, като се освобождават от неефективните програми и от тези, с които частният сектор може да се справи по-добре.

Част от успешните им усилия за справяне до голяма степен с ширещата се корупция включваше намаляване на държавните служители с 50 процента, увеличаване на заплатите на останалите от тях и възприемането на политика на нулева толерантност към корупцията.

Усилията им за дерегулация се състояха отчасти в намаляване на изискваните лицензи от 950 на 144. Сега е възможно цялата работа по обработване на документите и получаване на разрешително за започване на нов бизнес да се свърши за един ден. Днес вписването на промяна в имотното състояние отнема два часа, вместо предишните 30 дни.

Някога Грузия имаше проблем с контрабандата, но новото ръководство премахна почти всички мита и други пречки пред търговията, а заедно с това и печалбите от контрабандата и свързаната с нея корупция.

След инвазията правителството не наложи контрол върху цените, нито други форми на преразпределение на ресурсите. В резултат на това нямаше продължителен скок на цените, а свободният пазар бързо попълни всякакъв недостиг, причинен от войната. Ако ръководството на централната банка превиши планираната инфлация, уволнението му е сигурно.

Министър-председателят Ладо Гургенидзе е получил образование в Обединеното кралство, където е прекарал доста време и несъмнено е бил повлиян от г-жа Тачър. Попитах го дали се притеснява, че натискът за разширяване на държавния контрол заради нахлуването може да подкопае реформите в Грузия (историята показва, че при кризи - например войни или финансова нестабилност - почти винаги държавният сектор се разраства за сметка на частната икономика, дори и кризата да е предизвикана от държавата).

Министър-председателят отговори, че грузинците не се отказват от своите реформи, включително от намаляването на държавния сектор, и са наясно, че всяко връщане назад би било много вредно.

Грузия наистина има проблеми, в това число големия брой бежанци в резултат на войната. Но за разлика от Вашингтон и правителствата от ЕС, грузинските лидери не потърсиха решение на своята криза с нова “програма за деня”. Вместо това те казаха на хората, че правителството ще остане настрана и няма да се бърка и че те самите ще трябва да намерят начини за решаване на новите проблеми. Повечето от тях се справят доста добре и популярността на правителството е все така висока.

Това е послание към политическите лидери на Америка и на Европа, но според мен повечето от тях няма да го осмислят.

———————
* Ричард У. Ран е изследовател в института “Кейто” и председател на Института за глобален икономически растеж.

По БТА 

http://e-vestnik.bg/4855



Тагове:   криза,


Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - Защо по нашите масмедии
27.10.2008 18:04
не могат да се прочетат такива материали за Грузия.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14582636
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031