Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.08.2010 19:52 - Последният шанс на Запада
Автор: meto76 Категория: Политика   
Прочетен: 2010 Коментари: 3 Гласове:
5


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Последният шанс на Запада     image

 Надежда все още има

Неудържимият възход на Китай е удивителен, пише Найъл Фъргюсън. Дали днес не преживяваме края на доминацията на Запада? Преподаващият в Харвард английски историк смята все пак, че на САЩ им остава един последен шанс.  

 

Един от големите въпроси на Новото време е защо около 1490 г. и противно на всички очаквания няколко бедни и разпокъсани кралства в западния край на Евразия изведнъж стават господари на света, докато големите империи на Ориента, на първо място Китай, стагнират и изгубват значение. Дали днес, половин хилядолетие по-късно, не преживяваме края на доминацията на Запада? 

Невиждан стопански растеж

Моята работна хипотеза гласи: финансовата криза, която започна през лятото на 2007, форсира фундаменталното разместване в структурата на икономическата мощ. Кризата засегна САЩ несъмнено по-силно, отколкото Китай, чиято конюнктурна програма се оказа по-ефикасна.

image


  Щатите - най-силно
засегнати от кризата?

Западният свят може само да гледа и да се възхищава как Пекин реагира на причинения от американската кредитна криза срив на износа – срив, от който би могло да се очаква, че ще се отрази пагубно върху Азия. Но докато развитият свят се олюляваше на ръба на една втора Голяма депресия, Китай изживя просто известно забавяне в икономическия си растеж – благодарение на възприетата от правителството силно ефективна програма за насърчаване на икономиката и на масираната кредитна експанзия.

Естествено, наивно би било да се мисли, че идните десетилетия не крият проблеми за възхода на Китай. Но остава фактът, че в хода на финансовата криза последната и най-голяма промишлена революция в Азия поспря, само за да си поеме дъх.

Демокрацията под въпрос

Затова моята първа теза гласи: трудно е да се повярва, че при тези условия обратът – изместването от Запад на Изток – не бе ускорен от кризата. Като гигантски източник на капитали, като финансист на дефицита в американския платежен баланс Китай притежава 10 процента – една десета! – от американските държавни облигации. Това е една важна форма на власт и влияние.

На второ място: разбира се, че мощта не е въпрос само на брутния обществен продукт. Мощта включва и hard power, тоест военния потенциал. Някои във Вашингтон все още намират утеха в това, че американците имат повече самолетоносачи от китайците. Само че една от ужасно важните последици от финансовата криза е, че занапред – тъй като борбата срещу гражданската задлъжнялост се води чрез гигантско обременяване на държавните бюджети – неизбежно ще разполагаме с по-малко средства за националната сигурност. Затова се опасявам, че финансовата криза ще се отрази не само върху икономиката. В действителност тя ще засегне мощта на Америка в най-първичния смисъл на думата.

image

 Найъл Фъргюсън

Трета и предпоследна теза: кризата постави под въпрос по един фундаментален начин легитимността на American Way – онова, което Франсис Фукуяма и други нарекоха през 1989 либералния капитализъм или капиталистическата демокрация. Аз се завръщам току-що от Китай, където най-често чувах следното: „Вече не можете да ни разправяте, че вашата система била най-добрата. А това пък с демокрацията, го забравете съвсем. Виждате докъде ви докара тя.” В хода на сегашната криза ние изгубихме един важен властови компонент: властта да поучаваме и да ни слушат.

Лъч на надежда

Все пак мисля, че съществува един изход за САЩ, и не вярвам, че Америка е изпяла песента си. Всичко зависи от това дали истинските двигатели на американската мощ ще бъдат заредени с нова енергия. А тези двигатели са технологическото обновление и предприемаческият дух. Те именно превърнаха САЩ в най-могъщата страна на света, така че въпросът е: ще ни се удаде ли това отново?

На какво се дължеше предимството на Запада в най-общ смисъл и по-конкретно на САЩ пред останалия свят през последните 500 години? На следните шест параметри: капиталистически предприемачески дух, научен метод, правова и политическа система на базата на лична собственост и индивидуална свобода, потребителско общество, натрупване на капитал, и онова, което Макс Вебер може би погрешно назова „протестантската” трудова етика като самоцел. Едно и две бяха прекопирани от китайците. Други (четири, пет и шест) те биха могли да усвоят с известни „конфуциански” модификации. Само към номер три – западната форма на право и политика – китайската еднопартийна държава не проявява особен интерес. Китай не е доказал истински и способността си за технологическо обновление. Ако успеем да активираме тази обновителна сила, ние все още имаме шанс.

 

Н. Фъргюсън/Ди Велт/СГ/МИ

   http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5908057,00.html


Тагове:   шанс,


Гласувай:
5



1. анонимен - аз не съм професор, още по малко а...
19.08.2010 06:16
аз не съм професор,още по малко англииски но ще посоча няколко неуспорими факта=1.китаи не прави нищо сензационно-просто се развива като промишлена държава/запада го е направил преди 70,80,100....години.2.впечатляващия ръста на пром.пр-во в китаи идва от огр.човешки ресурси/които са още много далече от норм.стандарти на живот/,от износа на пр-во на зап.компании зад граница/евтин труд/,от рушването на социалист.система/унищожила собств.си производство/.3.проблема на сащ не е китаи,а опита им да правят доход от нищото-засега долара все още горе-долу се държи/като резервна свет.валута/,но и това ще свърши.и тогава англ.,америк. и др. зап.професори ще започнат да казват истината,но може и да бъде доста късно.
цитирай
2. pitashtia - Според мен е редно да има и коментар на автора на постинга.
19.08.2010 11:07
Западът няма шанс.Още по-малко Китай. Причината е елементарна- икономическо перпетум мобиле е невъзможно да се построи. Защото:
1. Ресурсите са ограничени
2. Възможностите за растеж на производителността на труда също
3. Следователно растежът на общотчовешкото богатство е ограничен.
Запъдът е близо до таванът, а разходите за технологично обновяване постоянно растат. При това положение капиталът предпочита да търси печалбите не като влиза в скъпи разходи за повишаване производителността , а като търси евтина и относително квалифицирана работна ръка. Износът на капитали и търговският дефицит са траен проблем, който няма да се реши докато развиващите се икономики не стигнат степен на развитие която ще оскъпи трудът и там. При този човешкиш ресурс на Китай и Индия , това няма да се случи следващите 100 години. Единственият правилен ход е обединение на Европа, Северна Америка и Руския в една икономика, с една стабилна валута и единна отбранителна система, която да респектира Китай.Така военните разходи ще са малки и освободените средства ще могат да се инвестират в програма за овладяване на космоса и Луната, в социални програми и наука, в екология.
Китай рано или късно ще закъса, а създадената интелигенция, която движи технологичното развитие няма да стои вечно в сянка на партийните им босове.
Там ще се стигне до гражданска война и буржоазно демократичен преврат.
Не им го пожелавам, но в момента в който растежа се забави защото той не може да е неограничен, когато нарастването на общото богатство спре, единственият начин някой да стане по -богат е като ограби, разори друг.
Точно това е дълбоката причина за кризите в пазарната икономика.
Но икономическата наука мълчи защото е политизирана, идеологизирана и се плъзга по повърхноста като авторът на тази статия, Н.Фъргюсън
цитирай
3. svilen75 - Въпроса е доста обширен. При всяка ...
19.08.2010 14:02
Въпроса е доста обширен. При всяка икономика, както при цивилизациите след зенита идва спад. И при Китай ще настъпи. Освен това Китайската икономика е силна не заради технически прогрес, а поради милионната работна ръка. При това почти безплатна. Но освен икономическа всикчо си има и социална страна и проблемите за Китайската икономика ще дойдат оттам. Както се казва във вица - проблема с изхранването на населението на земята ще настъпи, когато китайците се усетят, че ядат само гарнитурата.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14582498
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031