Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.12.2010 19:24 - Какви пенсии ще получават американските и българските пенсионери?
Автор: meto76 Категория: Политика   
Прочетен: 1036 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 18.11.2011 19:55


  Какви пенсии ще получават американските и българските пенсионери?



Михаил Андреев, Институт за пазарна икономика



11 Декември 2010

 

image
 
 


Как е в САЩ
     

Американската администрация за социално осигуряване (ssa.gov) ежегодно дава отговор на този въпрос на всеки гражданин, който е навършил 25 години, получава трудови доходи и плаща осигурителни вноски. Повече от 150 млн. американци получават известие (Social Security Statement) за бъдещия размер на своята пенсия на базата на досегашния си принос в осигурителната система. Включена е и информация за размера на бъдещата издръжка при настъпване на рискове като инвалидност, за семейни обезщетения (получавани от съпруг/а и деца до 22 г.), за наследствени пенсии както и за средствата от здравно-осигурителната програма за хора над 65 г. (Medicare).

Администрацията изпраща известията автоматично, без предварително заявление от страна на бенефициента, като всеки от тях го получава в срок до три месеца преди рождения си ден всяка година. Предвидена е и възможност за получаване на известието в различен срок след подаване на заявление.

Целта на такава инициатива е да повиши разбирането на заетите за бъдещото им финансово състояние, с което да подпомогне взимането на информирано решение за планиране на пенсиониране.

В известието ясно се разграничават прогнозните обезщетения, които биха се получили при пенсиониране при навършване на пенсионна възраст от 67 г., пенсиониране след пенсионна възраст (70 г.) и ранно пенсиониране на 62 г.

Оценките се правят на база на натрупания осигурителен принос в системата при спазване на настоящото законодателство. Адекватността на оценката за даден бенефициент се повишава с нарастването на неговия осигурителен стаж.

Една година след старта на инициативата през 1999 г. проучване на Gallup недвусмислено показва ползата от въвеждането й. Някои от изводите в изследването сочат, че 46% от хората, получили известието, имат намерение да променят плановете си за пенсиониране; 42% ще потърсят съвет от финансов консултант; 47% са поискали повече разяснителна информация от администрацията за социално осигуряване. По-малко от 0.2% са констатирали наличие на грешна информация в известието.

Разбира се ползите от подобна масирана информационна кампания са безспорни, дори и като се вземат предвид разходите на администрацията за осъществяването й.



Как е в България

У нас информацията, свързана с пенсионната система, е добре пазена тайна. Въпреки че в последните години НОИ започна да публикува годишни и месечни данни, това още не може да ориентира по какъвто и да е начин бъдещите пенсионери какво да очакват като пенсия. И няма как да бъде иначе, тъй като самите експерти в НОИ вероятно не знаят дори и приблизително.

В момента около 60% от парите за пенсии се финансират от текущите данъчни приходи, т.е. нямат нищо общо с внасяните осигуровки, а по-скоро с икономическата ситуация и управляващите. От тях зависи какъв ще е минималният и максимален размер на пенсията, а не от платените осигуровки; от управляващите зависи дали ще има добавки – през годината или за Коледа; от тях зависи как всъщност ще се изчислява пенсията – точки, възраст, стаж или някаква друга комбинация; от управляващите зависи и дали ще се пенсионираме на 60 години или, примерно, на 65 години или пък 70.

При толкова много неизвестни би било в определена степен подвеждащо да се твърди колко би била нечия пенсия, тъй като тя повече зависи от политиците, отколкото от някакви допускания на експерти на НОИ.

Друга причина да не е възможно да знаем каква пенсия да очакваме, е фактът, че НОИ не чувства за необходимо да обяснява на "клиентите” си какво точно прави, как и какви са прогнозите за бъдещето. Спомнете си само псевдопредложенията за пенсионна реформа от преди месец. Премиерът и социалният министър се разхождаха из медиите с една графика – това беше всичко, на което имахме право като информация, за да преценим дали предложенията са смислени.

Липсата на информация както за всеки бъдещ пенсионер, така и за системата като цяло е особено опасна по няколко причини:

- Позволява на всякакви групи, вкл. и синдикатите, които са против всякакви смислени промени, да манипулират данните за пенсионната система както им е угодно;

- Парламентът и министрите одобряват някакви предложения, без да имат задълбочени анализи и прогнози, варианти и алтернативи;

- Гражданите гледат неразбиращо и дори да се предлага нещо разумно (което скоро не се е случвало), няма как да го разберат, което пък лишава управляващите от така необходимата им обществена подкрепа за трудна пенсионна реформа.

- Определени групи продължават с години да получават високи пенсии, без да плащат изобщо осигуровки, или пък се възползват от правото си да се пенсионират рано.

http://mediapool.bg/show/?storyid=173645&srcpos=6
 




Тагове:   какви,


Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14580986
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031