24.04.2010 21:54 - Първа победа за Веско срещу Ананд
1

Последна промяна: 24.04.2010 21:55

image

Снимка: БГНЕС

Веселин Топалов започна по блестящ начин атаката си на световната титла по шахмат, след като спечели първата партия срещу настоящия шампион на планетата Вишванатан Ананд.

София е домакин на сблъсъка за короната, а мачовете се провеждат във Военния клуб, като началото на първата партия бе дадено лично от министър-председателя г-н Бойко Борисов.

За изненада на мнозина специалисти двамата гросмайстори избраха за дебют на първата си битка “защита Грюнфелд”, която Веско бе изпитал срещу Камски в предишните си двубои, но и индиецът не веднъж е доказвал, че има много успешно разработени варианти на това начало.

Феноменалното в случая бе, че за първите четири минути Топалов и Ананд изиграха по 18 хода, което повече приличаше на блиц партия и едва на 19-ия ход българинът използва няколко минути за размисъл.

Дотук черните изглеждаха отлично защитени, но не така смяташе “вундеркиндът” от Русе, който в следващите няколко хода за пореден път доказа, че е един от последните мускетари в тази древна игра.

На 24 ход Веско предприе блестяща атака, жертвайки коня си, което му донесе стратегическо предимство и му отвори широко поле и темпо за атака, което българинът не изпусна нито за миг и само 5 хода по-късно принуди индиецът да се предаде.

Така още след първия ден Топалов вече води с 1:0, а по регламент ще се изиграят 12 партии и ако след тях има равенство ще има тайбрек – блиц партия.