Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.02.2010 12:42 - Министър-председателят е като джазмен и партизански командир
Автор: meto76 Категория: Политика   
Прочетен: 613 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 03.02.2010 12:43


    Министър-председателят е като джазмен и партизански командир
казва политологът Иван Кръстев в интервю за "Ди Пресе"

2 Февруари 2010
 

 
image

Премиерът Бойко Борисов умее да импровизира като джазов музикант, а тактиката му в политиката е като на партизански командир. Това казва българският политилог Иван Кръстев в интервю за австрийския всекидневник "Ди Пресе" за силните и слабите страни на премиера Борисов и за новия кандидат за еврокомисар Кристалина Георгиева. Радио Дойче веле обобщава във вторник част от интервюто.

 

На въпроса дали най-големият плюс на Георгиева след провала на Желева е, че не идва от българските политически кръгове, Кръстев отговаря отрицателно и изтъква предимствата на Кристалина Георгиева, произтичащи от 15-годишната й дейност в Световната банка. По-нататък политологът казва, че с оставката на Желева, с ремонта на кабинета и с номинирането на Георгиева премиерът Борисов се е справил с кризата. Според Кръстев една от силните страни на Борисов като политик е, че долавя настроенията в обществото. След като схванал, че Желева ще носи белега на неуспял еврокомисар, премиерът ремонтирал правителството си.

 

Кръстев определя Борисов като перфектен импровизатор и го сравнява с джазмен. Мнозина сред българските елити са на мнение, че трябва да се действа по-стратегически, но пък от друга страна този начин за справяне с кризи съответства до голяма степен на българската политика, която постоянно изпада от криза в криза, които обаче не траят особено дълго, казва Иван Кръстев.

Според него като джазмен Борисов се опитвал да изненадва политическите си противници, без да се страхува да атакува от всички посоки. Освен това политиката му отговаряла на тактиката на партизански командир. Същевременно в правителството му мнозина разполагали с мениджърски опит, като например финансовият министър Симеон Дянков, който проявявал забележително постоянство в консервативната фискална политика. Въпросът е само дали правителството ще успее да запази баланса, отбелязва Кръстев.

Той се спира на проблемите, които биха могли да свалят Борисов от неговия пост, главният от които според политолога е, че правителството му е на малцинството, макар опозицията да е слаба и фрагментарна. Трудността на парламентаристите от ГЕРБ да предвидят следващите стъпки на министър-председателя е друг
проблем. Липсата на политически опит у голяма част от депутатите също е негативен фактор.

Кръстев обяснява популярността на Борисов с това, че той е първият премиер след промяната, който има отношение към гражданите, който идва "отдолу", който е анти-елитарен, използва обикновен език и хуморът му е близък до народния. Всички останали се опитвали да се правят на американски сенатори.

Според политолога в уж слабата страна на Борисов - непостоянството му, всъщност се криела силата му, тъй като точно такова било и поведението на българските избиратели. Българската съвременна общественост е тотално еклектична, посочва Иван Кръстев.

Според Кръстев много от проблемите в България не са типично български. Той твърди, че като цяло политиката в Европа се променя, но просто някои тенденции са по-ясно видими в България. Политологът смята, че когато става въпрос за медийната популярност на Борисов, това не е нещо по-различно от
вниманието, което медиите обръщат на френския президент Никола Саркози или на италианския министър-председател Силвио Берлускони.

Според Кръстев западноевропейските общества просто не са готови да говорят за някои проблеми и се опитват да ги изнасят навън към страни като България, Румъния и дори Полша, за да могат после да ги обсъждат като един вид заплаха, идваща отвън.

Що се отнася до корупцията, политологът заявява, че ако има област, в която България наистина да се е интегрирала в ЕС, това са корупционните мрежи. По думите му навсякъде, където е установена злоупотреба с европейски пари, има замесени западноевропейски партньори.

"Нереалистичните очаквания не водят доникъде. Когато западни елити се обръщат към София с въпроса: кога ще настъпи край на корупцията у вас, те всъщност имат за цел не да променят България, а да покажат на електората в собствените си страни колко решителни са политиците им. Това е другата форма на популизма", казва Иван Кръстев в интервюто за австрийския "Ди Пресе", цитирано от Дойче веле.

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=161415&srcpos=11




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14636003
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930