
Прочетен: 683 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 20.05.2009 22:36
Американски инженери са разработили метод за направата на по-малки и по-издържливи литиеви батерии, които на всичко отгоре могат да се заредят напълно за броени секунди. Според учените от технологическия университет в Масачузец откритието им ще направи употребата на батериите много по-широка, включително при производството на електромобили, пише Ройтерс.
В момента презареждащите се литиеви батерии могат да съхраняват големи количества енергия, но за сметка на това освобождават акумулираната енергия твърде бавно, а процесът на презареждане е още по-продължителен. Традиционно недостатъците на този тип батерии се обяснява от учените с мудността на литиевите йони, които носят енергийния заряд.
Преди пет години обаче университетският екип от учени открил, че йоните в използвания при батериите литиев железен фосфат всъщност се движат доста по-бързо. "Оказа се, че ограниченията са други," коментира пред Ройтерс Гербранд Седар, член на екипа. Той и колегите му открили, че литиевите йони пътуват през тунели, достъпни през повърхността на материала. Ако йонът се намира на повърхността точно пред входа на тунел, то той много по-бързо ще достави заряда си. Ако обаче това условия не налице, тогава придвижването му се затруднява, с което пада и ефективността му.
В отговор на този проблем Седар предлага да се промени "рецептата" на батерията. "Променихме композицията на основните материали," уточнява ученият. Нанесените подобрения се изразяват в създаването на множество тунели в литиевия железен фосфат, по които да се движат йоните. "Номерът е просто да знаеш какво да промениш," твърди той.
Благодарение на новата технология в технологическия университет била създадена малка батерия, способна да се зареди за 10-20 секунди.
По думите на Седар изработеният по нов начин материал би могъл да доведе до направата на много по-малки батерии, които да съхраняват равно количество енергия. А това, че на практика се използват същите вещества, означава, че технологията може лесно да бъде внедрена в масовото производство и да излезе на пазара до 2-3 години.
http://www.dnevnik.bg/tehnologii/2009/03/12/688473_nova_tehnologiia_pozvoliava_zarejdaneto_na_beteriite/