Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.11.2009 18:36 - Македонци, сърби и черногорци предсрочно без визи в ЕС
Автор: meto76 Категория: Политика   
Прочетен: 1161 Коментари: 1 Гласове:
2



image   Македонци, сърби и черногорци предсрочно без визи в ЕС Посланиците на 27-те дадоха зелена светлина на молбата на Албания  

Европейският парламент одобри отмяната на визовия режим за гражданите на Македония, Сърбия и Черна гора. Евродепутатите с огромно мнозинство приеха резолюцията на докладчика Таня Файон и съвместната декларация на Съвета на ЕС и на парламента за отмяна на визите за трите държави още от 19 декември 2009 г. вместо от началото на следващата година, както първоначално беше планирано.

Македония, Сърбия и Черна гора изпълняват всички условия за премахване на визите, се казва в резолюцията, която беше представена в ЕП от Таня Файон. Тя изрази удовлетворението си от скорошното премахване на визите за трите държави от Западните Балкани, чиито граждани „са били изолирани и с ограничени права на свободно предвижване“ след разпада на Югославия.

Окончателното решение трябва да бъде взето от външните министри на ЕС на 30 ноември. Не се очакват изненади, тъй като министрите на ЕС принципно вече дадоха съгласието си посредством политическата декларация, приета тази сутрин в европарламента.

Що се отнася до Албания и Босна и Херцеговина, те трябва да продължат с реформите, необходими за облекчаване на визовия режим със страните от ЕС. Евродепутатите потвърдиха, че диалогът за визова либерализация се осъществява във всички страни на равнопоставена основа и без дискриминация, по едни и същи критерии (напредък във въвеждането на биометрични паспорти и подобрен граничен контрол).

Обявеният през лятото план за визова либерализация предизвика серия от протести, че демонстрира противоречиво отношение и предубеждение спрямо мюсюлманските малцинства на Западните Балкани, тъй като включва само Македония, Черна гора и Сърбия, но не и гражданите на Албания, Босна и Косово. Косовските сърби и сърбите в Босна и Херцеговина имат право на сръбски паспорти, което ще даде и на тях правото да пътуват без визи в Европа. Аналогична е ситуацията с хърватите в Босна. Така от облекченията няма да се възползват единствено албанците, косоварите и бошняците, които изповядват исляма.

Днес депутатите призоваха Албания и Босна и Херцеговина да приемат необходимите реформи за цялостно изпълнение на тези критерии, за което трябва да бъдат подкрепени от Комисията. Парламентът иска също така Комисията да представи доклад за постигнатия от тях напредък не по-късно от началото на 2010 г. и също така да започне диалог за визите с Косово.

Комисията трябва да започне визов диалог с Косово с цел създаване на пътна карта за улесняване и либерализиране на визовия режим, подобна на пътните карти за другите държави от Западните Балкани. В доклада на Парламента се подчертава също така, че процесът на либерализиране на визовия режим трябва да служи като отправна точка при определянето на отношенията с източните партньори на ЕС.

Междувременно днес посланиците на страни-членки дадоха съгласие за заемане молбата за членство на Албания в Европейския съюз, което е първата стъпка от продължителен процес към евентуално членство в блока. Постоянните представители на 27-те решиха на среща в Брюксел да поискат от Европейската комисия да подготви оценка на готовността на Албания за започване на преговори за членство. Решението се очаква да бъде официално одобрено от европейските външни министри на среща в Брюксел на 16 и 17 ноември.

Албания подаде молба за членство на 28 април по време на чешкото ротационно председателство на Съюза. Това стана на срещата на албанския премиер Сали Бериша с тогавашния премиер на Чехия Мирек Тополанек в Прага. “Албания има много работа пред себе си”, каза чешкият премиер при приемането на кандидатурата. От своя страна Бериша отбеляза “историческия момент”, в който Албания “се завръща в семейството на европейските нации”.

В октомврийския доклада на ЕК за напредъка на Западните Балкани се посочваше, че Комисията е в състояние да подготви своето становище относно молбата за членство на Албания веднага щом бъде приканена от Съвета да направи това. ЕК посочва, че провелите се наскоро парламентарни избори са протекли в съответствие с повечето международни стандарти. Но укрепването на правовата държава и гарантирането на правилното функциониране на държавните институции продължават да бъдат важни предизвикателства.

четвъртък, 12 ноември 2009

http://www.vsekiden.com/?p=60919



Тагове:   македонци,


Гласувай:
2



1. meto76 - Това е събитие от огромна важност за ...
14.11.2009 18:38
Това е събитие от огромна важност за българския туризъм.Можем да очакваме увеличение на сърби и македонци по нашите зимни и летни курорти.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: meto76
Категория: Политика
Прочетен: 14630125
Постинги: 4396
Коментари: 12131
Гласове: 9761
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930